Stablizacja zastana – co zrobić gdy zabraknie statywu?

Sytuacja, gdy trafiamy na zacny obiekt w nocy, ale nie mamy statywu.

Zapewne nie raz przytrafiło się Wam zobaczyć coś, co aż się prosiło o sfotografowanie, ale warunki nie były sprzyjające. Brak statywu nie musi być przeszkodą w sytuacji, gdy jest mało światła. Takie ograniczenia sprzyjają kreatywnemu myśleniu i wymuszają poszukiwanie rozwiązań, o jakich normalnie byśmy nie pomyśleli. Wystarczy się porozglądać i poszukać czegoś stabilnego, na czym można oprzeć lub postawić aparat.

syria stabilizacja zastnaJako podstawa do stabilnego zdjęcia z długim czasem może posłużyć wszystko, krawężnik, inny samochód, murek itp. Inny kąt, inna perspektywa, to czynniki, które mogą wyróżnić zdjęcie i spowodować, że będzie ciekawsze. Na przedstawionej fotografii do wykonania zdjęcia z długim czasem naświetlania został wykorzystany krawężnik.

Samochód, który jest tematem zdjęcia został celowo umieszczony w środku kadru, ale dzięki liniom krawężników, które rysują perspektywę łącząc się w punkcie zbiegu, który łamie centralną kompozycję, zdjęcie jest dynamiczne i ciekawe. Dodatkowo specyficzny kolor światła ze starych latarni syryjskiej ulicy powoduje, że zdjęcie ma klimat.

Czasem dzięki temu, że musimy szukać niekonwencjonalnej pomocy efekty są bardzo ciekawe i kreatywne.

To jest zabawa, a jeśli efektem zabawy jest ciekawe zdjęcie tym większa satysfakcja.

Jakie rzeczy mieliście okazję wykorzystać zamiast statywu?