Jak wybrać aparat do fotografii nocnej?

Paradoksem jest, że właśnie sam aparat nie ma aż tak kluczowego znaczenia przy fotografii nocnej, oczywiście musi spełniać pewne wymogi, ale są one standardowe dla cyfrowych lustrzanek a nawet posiadają je niektóre aparaty kompaktowe. Oto trzy niezbędne moim zdaniem cechy aparatu do zdjęć nocnych :

Zrzut ekranu 2015-06-12 o 15.41.431. MOŻLIWOŚĆ RĘCZNEGO USTAWIENIA ISO – dostosowania ISO do nocnej fotografii zależy od bardzo wielu czynników m.in.: stanu oświetlenia obiektu, czasu naświetlania oraz planowanego efektu. Automatyczne ustawienie nie pozwala na optymalizację ISO do okoliczności a przede wszystkim do naszej inwencji twórczej.

2. MOŻLIWOŚĆ RĘCZNEGO USTAWIENIA PRZYSŁONY I CZASU – głównym czynnikiem w wyborze czasu naświetlania i wartości przysłony jest efekt końcowy, który chcemy uzyskać np.: ostrość czy rozmazanie obiektów. Tylko ręczne ustawienie czasu i przysłony daje nam możliwość świadomego malowania światłem i ruchem.

3. MOŻLIWOŚĆ RĘCZNEGO USTAWIENIA BALANSU BIELI – a w szczególności możliwość ręcznego ustawienia poziomu temperatury barwowej wyrażonego w Kalvinach, dzięki temu będziemy mogli osiągać niesamowite efekty w fotografii nocnej.

4. ZAPIS ZDJĘĆ W PLIKACH RAW – pliki RAW przechowują wszystkie informacje o obrazie, uchwycone przez matrycę. Szczególnie istotne w fotografii nocnej są wysokie algorytmy optymalizujące obraz przed zapisaniem. Niestety zapis JPG, który jest podstawowym i stosowanym we wszystkich aparatach cyfrowych zapisem, nie ma takich funkcji, przez co słabo sobie radzi z rzetelnym zapisem fotografii nocnej.

Poza tymi trzema niezbędnymi cechami, są jeszcze funkcje, które się bardzo przydają, choć bez nich możemy się obejść jak np.:

5. TRYB BULB – który pozwala ustawić bardzo długi czas naświetlania, poprzez długie przyciskanie spustu migawki.

6. BLOKADA MIGAWKI – dużym ułatwieniem, jest mechanizm blokujący spust migawki, dzięki niemu przy długich ekspozycjach nie musimy go sami cały czas przyciskać.