Jak uzyskać zieleń w nocy? Co zrobić, żeby liście i rośliny nie były żółte na zdjęciach nocnych?

Kolory na zdjęciu, w fotografii nocne, tak jak każdej innej, są uzależnione od źródeł światła w scenie, czyli zależą od balansu bieli. W fotografii nocnej występują różne źródła światła o różnych temperaturach. Wybór ustawienia balansu bieli zależy od tego jakie to źródło i jaki chcemy uzyskać efekt.

W tym przypadku celem było wykorzystanie światła latarni i balansu bieli tak, aby na zdjęciu kolory były naturalne jak w ciągu dnia. Światła uliczne mają żółty odcień, dlatego zdjęcia robione nocą mają żółty odcień. Nie jest powiedziane, że za wszelką cenę należy unikać takiego zabarwienia zdjęć.

To również zależy od tego jaki chcemy osiągnąć efekt i co chcemy przekazać oglądającemu. Na tym zdjęciu kolory miały być naturalne. Aby to uzyskać w aparacie balans bieli został ustawiony na 2500K, w modelach nie posiadających takich szczegółowych ustawień należy ustawić balans bieli na światło żarowe. Dzięki temu, żółte źródło światła na zdjęciu wygląda neutralnie.

Dobrą praktyką jest fotografowanie aparatem cyfrowym z opcją zapisu zdjęć w formacie RAW. Pozwala to na korekcję balansu bieli po zrobieniu zdjęcia.