Jak fotografować budynki w nocy?

BUDYNKI NOCĄ – Świat ludzi i duchów

W nocnej fotografii, szczególnie na początku przygody z nocnym polowaniem na udane zdjęcie, niezmiernie ważne jest odpowiednie wybranie obiektu. Nie każdy chce od razu zapuszczać się w nieznane rejony, czy jeździć po nocy do obiektów oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od domu.

Bliskość i dostępność to prawdziwe atuty obiektu do fotografii nocnej. A co znajduje się blisko miejsca zamieszkania fotografa – budynki. Człowiek nie jest zawieszony w próżni i nawet jeśli mieszkamy na tzw. odludziu, to zawsze tym budynkiem, może być nasz własny dom.

Ale abstrahując od sytuacji tak skrajnych, pogrupujmy roboczo rodzaje budynków, które mogą być właśnie obiektem naszej najlepszej, nocnej fotografii.

Bloki mieszkalne – te znienawidzone przez wielu i często straszące za dnia blokowiska PRL-u, w nocy zamieniają się w piękne i ciekawe obiekty. Duża ilość mieszkań w budynku, przekłada się na dużą ilość okien i różnokolorowych świateł sączących się przez zasłony i firany, a to już pole do popisu dla każdego fotografa.

Zabytkowe kamienice – nocą są zazwyczaj podświetlane, w niektórych mieszczą się urzędy, więc nocą z okien wyziera czerń, a inne są zamieszkane i prócz podświetlenia, możemy jeszcze wpleść w motyw ciekawe ułożenie świateł z okien. Kamienice możemy potraktować także jako tło dla zabawy ze światłem, które tworzy smugi i niczym duchy wyłania się z ciemnej kamienicy.

Nowoczesne biurowce – w zależności od humoru możemy uchwycić w nich nocą ludzką twarz, bardziej ciepłą i przyjazną, albo wręcz odwrotnie potraktować je, jak intruzów naszego miasta, ukazując ich wielkość i zimno. Wszystko zależy od ujęcia i odpowiedniego operowania światłem.

Budynki przemysłowe – nieograniczone pole do popisu, o ile nie są umieszczone za trzymetrowym płotem, na którym widnieje znak: „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA”. Nocą możemy wydobyć z nich, to co zechcemy: zarówno piękno jak i brzydotę. Szczególną uwagę można skupić najpierw na grze światła księżyca, które pada na typowo industrialny krajobraz, to daje niesamowity efekt.

Budynki to nieprawdopodobne obiekty do nocnych fotografii, dzięki odpowiedniemu ustawieniu światła i czasu możemy w nich uchwycić zarówno świat ludzi jak i mroczny, tajemniczy świat duchów.

Wszystko zależy od fotografa.

Powodzenia :

Fotografie Borowy Bernard
Tekst Magdalena Kornetka